Jak określić zakres projektu w Six Sigma?

Zakres określa granice,  w ramach których funkcjonuje projekt, ukazuje co wchodzi w obszar zainteresowania i co jest poza nim, pod względem odpowiedzialności zespołu Six Sigma. Powinien definiować zaangażowane procesy, od ściśle określonego ich punktu początkowego do końcowego. Często określa także lokalizacje (kraje, dywizje, oddziały, jednostki organizacyjne itp.), linie produktów, usługi, procesy i ich podprocesy oraz operacje i czynności, w zasięgu których porusza się projekt Six Sigma.

Zakres projektu Six Sigma
7 pytań prawdiłowego definiowania porblemu Sigmology

Siedem pytań, które pomogą Ci właściwie opisać i zdefiniować problem

Zacznij od precyzyjnego opisu problemu! W tym celu wystarczy zadać sobie, czy też zespołowi siedem kluczowych pytań. Pozwolą one na zrozumienie problemu przez wszystkich zainteresowanych i zajęcie się tym problemem, którym chcecie się zająć. Uwierzcie mi, pracownicy zupełnie w innym miejscu widzą problem niż kierownictwo, inaczej go definiują i na inne jego aspekty zwracają uwagę.

Zarządzanie Projektem w Stylu Oppenheimera: Jak Projekt Manhattan Przyczynił się do Rozwoju Nowoczesnych Technik Zarządzania

Ostatnie lata przyniosły odrodzenie zainteresowania postacią J. Roberta Oppenheimera i jego rolą w Projekcie Manhattan – tajnym przedsięwzięciu, które doprowadziło do stworzenia pierwszej bomby atomowej podczas II wojny światowej. Choć Six Sigma jako metodologia powstała później, wiele z zasad nowoczesnego Czytaj dalej…

Cel Projektu Six Sigma Sigmology

Cel w projekcie – ustal, dokąd zmierza zespół i co chce osiągnąć

Bez odpowiednio sformułowanego celu, będziesz ciągle miotał się ze swoimi decyzjami i często podejmował sprzeczne decyzje, które mogą znacząco utrudnić jego osiągnięcie. Student, który nie lubi dzieci, nie poświęci się w pełni studiowaniu pedagogiki, tak samo jak ktoś, kto nie lubi opuszczać domu – zbiórce pieniędzy na wyjazd do Japonii. Dzięki metodzie SMART możemy łatwo przeorganizować dotychczasowy sposób osiągania celów, aby energia nie była włożona w to nadaremno.

Wdrożenie Kaizen

Etapy wdrożenia Kaizen

Kaizen to zmiana na lepsze. Aby zmiany były możliwe, konieczne jest zdefiniowanie aktualnego stanu, do którego będzie można się odnieść po wykonaniu zaplanowanej akcji. Trzeba też określić konkretny cel i pożądany efekt. Następnie definiuje się działania, które pozwolą osiągnąć założone cele.  Wdrożenie Kaizen w celu osiągnięcia sukcesu podobnego do Toyoty przeprowadza w trzech etapach.

10 Zasad Kaizen

Koncepcja Kaizen proponuje 10 zasad, których stosowanie pozwala na wypracowanie odpowiedniego podejścia i stopniowe doskonalenie procesu na każdym jego etapie i na każdym szczeblu organizacji. Poniżej sfomułowałem dla Was 10 sekretów ciągłego doskonalenia KAIZEN