Define – Measure – Analyze – Improve – Control

Doskonaląc proces i realizując projekt SIX SIGMA czy też Lean Six Sigma, prowadzi się go przechodząc przez odpowiednie fazy. Najpopularniejszym cyklem, opracowanym i doskonalonym w Motoroli i GE, jest cykl DMAIC. Poszczególne jego fazy to Define – Measure – Analyze – Improve – Control

Cykl_DMAIC_w_Six_Sigma_Sigmology

Six Sigma jest skuteczną metodą obniżania kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, przy jednoczesnej poprawie poziomu jakości produktów/usług i zwiększeniu zadowolenia klienta. Skupiając się na poprawie poziomu jakości i obniżeniu kosztów procesów biznesowych Six Sigma stanowi w pełni ukształtowaną i sprawdzoną w działaniu metodykę, która może być wykorzystywana równolegle z innymi, już istniejącymi w przedsiębiorstwach, metodami i systemami zarządzania jakością.

PDCA i SDCA,  a może DMAIC?

Istnieje wiele różnych cykli doskonalania, poczyniając od najbardziej znanego cyklu PDCA , czy też jego wariantu SDCA które od wielu lat stosowane są w światowych przedsiębiorstwach. Jednak to właśnie DMAIC w ostatnich latach zyskał na największej popularności poprzez przejrzyste zasady stosowane w Six Sigma, promowanie podejścia projektowego, pracy zespołowej, skupieniu się na faktach (danych) i zastosowaniu pełnego spektrum metod zarządzania jakością, produkcją oraz analiz i wnioskowania statystycznego.

Metoda wywodzi się z międzynarodowych korporacji, takich jak Motorola oraz General Electric i od wielu lat znajduje zastosowanie w doskonaleniu procesowym, również w mniejszych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych.  Od lat 90. XX wieku, tysiące przedsiębiorstw na całym świecie, m.in.: Intel, Toshiba, Samsung, Fiat, Bank of America, przyjęło Six Sigma jako sposób doskonalenia jakości i skutecznej realizacji celów biznesowych.

DMAIC – podstawowy cykl doskonalenia w Six Sigma

Podstawowym cyklem doskonalenia, który stosuje się do kierowania projektami Six Sigma jest DMAIC:

Cykl_DMAIC_w_Six_Sigma_Sigmology

D Definiowanie problemu (ang. Define)

Faza Define rozpoczyna projekt Six Sigma. Najpierw definiujemy problem, a gdy uzyskamy aprobatę sponsora – rekrutujemy zespół projektowy. Następnie, identyfikujemy klientów oraz ich wymagania, określamy cel projektu, jego ramy czasowe oraz mapujemy jego przebieg.

M – Pomiar procesu (ang. Measure)

Faza Measure – identyfikujemy kluczowe czynniki dla klienta, określamy, co i jak będziemy mierzyć, tworząc przy tym niezbędne narzędzia pomiarowe. Następnie zbieramy wartościowe dane i wykorzystujemy statystyczne miary zmienności, by określić stan początkowy procesu (tzw. baseline) i wyznaczyć miary Six Sigma.

A – Analiza procesu (ang. Analyze)

Faza Analyzeanalizujemy zgromadzone dane, określamy przyczyny źródłowe i szukamy możliwych powodów wadliwości procesu (identyfikacja źródeł zmienności). Szukamy zależności i interakcji pomiędzy przyczynami w celu opisu zachowania procesu w czasie.

I – Usprawnienie procesu (ang. Improve)

Faza Improve – oceniamy możliwości poprawy procesu, szukamy rozwiązań, mających na celu eliminację (minimalizację wpływu) głównych przyczyn źródłowych. Następnie, wybieramy optymalne rozwiązania, określamy potrzebne zasoby, przeprowadzamy testy, a po analizie ich efektów – wprowadzamy je w życie.

C – Kontrola procesu (ang. Control)Faza Control – oceniamy uzyskane wyniki i rezultaty biznesowe, standaryzujemy zastosowane rozwiązań. Następnie, dokonujemy odpowiednie zmiany w procedurach roboczych i szkolimy pracowników. Rozpoczynamy ciągłe monitorowanie procesu by upewnić się, że korzyści uzyskane w fazie Improve utrzymają się długo po zakończeniu projektu.

0 0 votes
Oceń ten artykuł!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x