Wdrażanie 

Toyota swój sukces zawdzięcza skutecznemu wdrażaniu filozofii Kaizen i jej codziennemu stosowaniu. Założenie „Toyota Way” rozpowszechniło się szeroko nie tylko w produkcji, ale także w usługach.

Kaizen to zmiana na lepsze. Aby zmiany były możliwe, konieczne jest zdefiniowanie aktualnego stanu, do którego będzie można się odnieść po wykonaniu zaplanowanej akcji. Trzeba też określić konkretny cel i pożądany efekt. Następnie definiuje się działania, które pozwolą osiągnąć założone cele.  Wdrożenie Kaizen w celu osiągnięcia sukcesu podobnego do Toyoty przeprowadza w trzech etapach.

Więcej o filozofii Kaizen przeczytasz w artykule Ciągłe doskonalenie według filozofii Kaizen

Etap I Zaangażowanie pracowników 

Pierwszym i najbardziej podstawowym etapem jest zaangażowanie pracowników. Aby je rozwinąć, należy dokładnie wyjaśnić im podejście filozoficzne Kaizen i uświadomić naturę ciągłego doskonalenia w organizacji.

Z tego powodu konieczne jest szkolenie w tym zakresie. Kolejnym krokiem jest nagradzanie pracowników, którzy wdrażają filozofię Kaizen w miejscu pracy. Nagrody pieniężne są najbardziej inspirującą formą nagród.

Uważaj jednak, aby nie stworzyć błędnego mechanizmu wariacyjnego, który nie przynosi rezultatów w zamian za nagrody. Istotne jest również ułatwienie zmian proponowanych przez pracowników.

Etap II Wdrożenie filozofii Kaizen 

Drugim etapem skutecznego wdrażania filozofii Kaizen w organizacji jest ciągłe szkolenie pracowników i kadry kierowniczej, mające na celu usystematyzowanie wiedzy i nieodchodzenie od prawidłowego zrozumienia metody w czasie. W tym przypadku najskuteczniejszą metodą szkolenia jest uczenie się na istniejących dobrych i złych przykładach firmy, aby zilustrować właściwą trajektorię, którą pracownicy powinni podążać.

Etap III Weryfikacja korzyści 

Trzeci, równie ważny etap dotyczy weryfikacji korzyści z wdrożonego systemu Kaizen. Dobrze by było, gdyby w firmie było jedno stanowisko odpowiedzialne za nadzór, rozliczanie i zatwierdzanie zmian. Posiadanie cyfrowych danych o wartości dodanej generowanej przez działania ciągłego doskonalenia pozwoli wykorzystać je do dalszego zwiększania świadomości pracowników co do wagi pomysłów, które zgłaszają do organizacji.

Należy pamiętać, że samo wdrożenie systemu nie wystarczy do osiągnięcia korzyści. Najważniejsze jest, aby zawsze utrzymywać podejście do ciągłego doskonalenia, ponieważ korzyści z działań doskonalących są często zjawiskiem długofalowym.

Etapy wdrożenia – podsumowanie

Podsumowując, wdrożenie filozofii Kaizen w firmie opiera się na trzech filarach: zmiana postaw pracowników poprzez świadomość, szkolenia i nagradzanie, ciągłe doskonalenie procesu Kaizen w firmie poprzez dostarczanie konkretnych przykładów zastosowań (zarówno dobrych, jak i złych) oraz utrzymywanie filozofii Kaizen w celu osiągnięcia długoterminowych korzyści.

Przeczytaj również o 10 zasadach Kaizen – 10 zasad Kaizen

5 2 votes
Oceń ten artykuł!

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati211
Mati211
11 miesięcy temu

To prawda, że ważne jest zaangażowanie całego zespołu, regularne monitorowanie oraz dostosowywanie procesów. Podpisuje się pod tym 🙂

Marek
Marek
11 miesięcy temu

Podoba mi się podkreślenie, że efekty wdrożenia Kaizen nie są natychmiastowe, ale realizacja tego procesu daje możliwość wprowadzenia bardziej długofalowej strategii rozwoju firmy

Klaudia
Klaudia
1 rok temu
Oceń ten artykuł! :
     

Świetny wpis. Bardzo podoba mi się ta filozofia.

Michał
Michał
1 rok temu
Oceń ten artykuł! :
     

Bardzo wartościowy artykuł!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x