Na początku rozwoju metodyki Six Sigma, twierdzono, że jej przydatność ogranicza się wyłącznie do procesów produkcyjnych. Jednak już w latach 90. zauważono możliwość jej implementacji w sektorze usług, a następnie usług publicznych. Choć w Polsce Six Sigma kojarzy się z Urzędem Miasta czy ZUS-em, jak obrady sejmu ze spotkaniem literackim z Szymborską, to od wielu lat szereg organizacji sektora publicznego na świecie, stawia na własne projekty doskonalące, w tym również przemysł zbrojeniowy.
Armia USA od wielu lat z sukcesem wdraża projekty Lean Six Sigma, wprowadzając kulturę ciągłego doskonalenia procesów i dzięki temu osiągając znaczne oszczędności kosztów, poprawę wydajności i szybkości działania.
W 2013 r. Armia Amerykańska osiągnęła prawie 1 miliard dolarów oszczędności, dzięki działaniu swoich zespołów projektowych Lean Six Sigma, realizujących bardzo zróżnicowane projekty usprawniające procesy.
Podczas XI corocznej ceremonii wręczenia nagród Army Lean Six Sigma Excellence Awards Program (LEAP), która odbyła się w Pentagon’s Hall of Heroes w Waszyngtonie, 30 maja 2019 r.. przyznano nagrody zespołom za ciągłe doskonalenie procesów i stosowanie Metody Lean Six Sigma do transformacji procesów. Jedną z nagród zdobyła Gwardia Narodowa w Luizjanie oraz Combat Capabilities Development Command (CCDC).
„Naszym pierwotnym celem było zmniejszenie liczby roboczogodzin i wydatków na podróże o 30%. W rzeczywistości osiągnęliśmy zmniejszenie liczby roboczogodzin o 41% i kosztów podróży o 71%. Odpowiadało to rocznym oszczędnościom w wysokości 366 000 USD i podróżom w wysokości 45 000 USD, co w okresie sześciu lat wynosi odpowiednio 2 200 000 USD i 280 000 USD. ” stwierdził Sgt. Maj. David M. Mula.
Natomiast CCDC było w stanie ustandaryzować i zautomatyzować procesy zarządzania nieruchomościami dla swojego podzielonego na segmenty centrum informacyjnego, czyli SCIF, który jest drugim, co do wielkości na wschodnim wybrzeżu.
Program optymalizacji tego procesu spowodował 30-procentową, bezpośrednią redukcję liczby roboczogodzin, 76-procentową poprawę rotacji zapasów oraz 84-procentową poprawę zgodności z zapasami i efektywnego wykorzystania przestrzeni magazynowej. Pozwoliło to na przekształcenia części istniejącego magazynu w dodatkową przestrzeń laboratoryjną. (https://www.army.mil)
Jak pokazują te dane, doskonalić można każdą organizację i każdy proces, pamiętając o odpowiednich priorytetach i wymaganiach wszystkich interesariuszy.
Kolejny Wspaniały wpis na blogu Sigmology! Treść jest nie tylko merytorycznie bogata, ale także napisana przystępnym językiem, co sprawia, że nawet osoby mniej zaznajomione z tematem Six Sigma mogą zrozumieć i czerpać wartość. To wspaniałe, że artykuł wnosi nowe spojrzenie na temat, które jest zaskakujące i inspirujące. Cieszę się, że na blogu Sigmology można znaleźć takie wartościowe materiały. Wartościowa wiedza, przekazana w sposób atrakcyjny – to z pewnością jeden z powodów, dla których regularnie zaglądam na tę stronę. Gratulacje dla autorów za udany wpis!
Ten artykuł udowadnia, że Six Sigma sprawdza się w wielu organizacjach, o których nawet byśmy nie pomyśleli, że możemy ją tam wykorzystać. Fajny artykuł 👌🏻
świetny tekst 🙂
Szkoda, że nie każdy pamięta, o tym, co najważniejsze w procesie doskonalenia i próbach usprawniania danej firmy… Warto wyciągać wnioski z błędów innych i uważać, by samemu ich nie popełniać! Ciekawy wpis i zaskakujące dane!
Jak to mówił poeta Six Sigma i do przodu!
No teraz to by nam się to przydało, bo jest jak jest …
Myślę, że dopiero teraz wiele firm zaczyna to rozumieć. Ale lepiej późno niż wcale… 😉
Tak, przed nami jeszcze długa droga …
Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂