Metoda SMARTER

Jak już pewnie wiecie SMART jest prostą i intuicyjną metodą formułowania celów. Pochodzi od angielskich słów: Specific, Measurable, Achievable, Relevant i Time-bound. O czym pisałem już Wam we wpisie Cel w projekcie – ustal, dokąd zmierza zespół i co chce osiągnąć

Dodatkowo, możemy rozszerzyć nasze podejście SMART o dwa kolejne czynniki E i R, wtedy SMART staje się SMARTER. W tym akronimie SMARTER E = Exciting, oznacza, że cel powinien być ekscytujący czy też pasjonujący, a R = Recorded, że powinien być zapisany lub utrwalony. 

E – Exciting

Cel powinien być ekscytujący. Ma to swoje uzasadnienie, przecież gdy cel jest dla nas ekscytujący to nie mamy problemu z motywacją i z wielką chęcią zabieramy się do pracy. Pamiętajmy, że czasem nasze cele nie koniecznie pasjonują innych, jednak gdy zaangażujesz wszystkich w proces formułowania celu i dodasz ten aspekt do rozważenia przez zespół możesz zainspirować ich do działania. Dla opisu tego rodzaju celów w zarządzaniu strategicznym wykorzystano akronim BHAG (Wielki Zuchwały Cel).

R – Recorded

Cel powinien być utrwalony. Ten aspekt dotyczy kwestii utrwalenia celu, chodzi tu głównie o to aby był on przede wszystkim zapisany. Możesz to zrobić na kartce, w komputerze na tablicy i najlepiej umieść go w widocznym miejscu. Cel dotyczy naszej rzeczywistości więc nadanie mu realnego bytu pozwala naszemu mózgowi lepiej się na nim skupiać. Ma nam ciągle przypominać, co chcemy osiągnąć, a to prosty sposób na zwiększenie szans jego realizacji. 

Stosuj SMARTER

Sprawdź jak SMARTER sprawdzi się u Ciebie i koniecznie wpadaj na moją stronę na facebooku po więcej ciekawych metod! 

Bądź mądrzejszy – stosuj SMARTER!  

5 4 votes
Oceń ten artykuł!

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Klara32
Klara32
9 miesięcy temu
Oceń ten artykuł! :
     

Ciekawy wpis na temat metody SMARTER! Rozszerzenie klasycznej metody SMART o elementy „Exciting” i „Recorded” przynosi nową jakość w formułowaniu celów, co wpływa na ich skuteczność i motywację do ich realizacji.

Ola
Ola
9 miesięcy temu
Oceń ten artykuł! :
     

Artykuł ten jest wartościowym przewodnikiem na temat metody SMARTER, która pomoże nam osiągnąć cele, bez względu na to, jak trudne mogą być.

Ania
Ania
1 rok temu
Oceń ten artykuł! :
     

Ten artykuł to wspaniała inspiracja dla wszystkich, którzy szukają sposobu na to, jak osiągnąć ambitne cele.

Patryk
Patryk
1 rok temu
Oceń ten artykuł! :
     

Zwięzły artykuł, w którym przekazano kluczowe informacje. Polecam tego allegrowicza 😉 Przyjemnie się czytało

Nox Padel
2 lat temu

Great content! Keep up the good work!

5
0
Would love your thoughts, please comment.x