Storyboard projektu Six Sigma – co to jest storyboard? 

Storyboard projektu Six Sigma przedstawia kluczowe analizy, decyzje i wyniki uzyskane podczas cyklu doskonalenia DMAIC. W prostej, graficznej postaci ukazuje historię sukcesu projektu Six Sigma jako przykładu skutecznego i efektywnego zastosowania narzędzi Six Sigma i Lean Six Sigma w organizacji. Służy przede wszystkim do przedstawienia postępów i usprawnień dokonanych w ramach cyklu DMAIC, ilustrując wykorzystane narzędzia, przeprowadzone analizy i uzyskane rezultaty.   

Celem przygotowania Six Sigma storyboard jest umożliwienie zespołowi Six Sigma klarownego podsumowania swoich wysiłków. Pozwala on dodatkowo innym pracownikom i interesariuszom spoza zespołu zrozumieć poczynione w ramach projektu Six Sigma wysiłki. Dzięki prostej formie wizualnej i ukazaniu historii doskonalenia w cyklu DMAIC, świetnie prezentuje kontekst projektu, budując narrację ciągłego doskonalenia w organizacji. Umożliwia uczenie się całej organizacji poprzez dzielenie się wiedzą w formacie ciekawej i rzeczowo podanej historii. 

Storyboard – ciekawa historia 

Pierwsze storyboardy powstały w studiach animacji Disneya w latach 30. XX wieku, a więc prawie 100 lat temu. Jako ich twórcę uznaje się jednego z animatorów Disneya, który planując animowaną historię, rysował ją zamiast opisywać akcję słowami, a poszczególne rysunki przypinał do ścian. W ten sposób rozwijająca się historia zyskiwała cenny wymiar wizualny, a poszczególne rysunki łatwo można było analizować i manipulować nimi. Tak oto zrodził się storyboard, który umieszczany był na korkowych tablicach o wymiarach 4 x 8 cali w studiach Disneya, a dzisiaj towarzyszy organizacjom na całym świecie.   

Ta historia ukazuje potęgę zarządzania wizualnego, która nie jest obca żadnemu leanowcowi ani sigmowiczowi. Idea Visual Factory jest zakodowana we wszystkich narzędziach poczynając od diagramu ishikawy, a kończąc na praktykach 5S i standaryzacji. Ciekawym przykładem jej zastosowania w cyklu doskonalenia jest również Raport A3, zaproponowany przez Toyotę. W swej zwięzłej formie prezentuje i podsumowuje cały proces rozwiązywania problemów według tej metodyki.  

Storyboard_Sigmology
Storyboard

Dobre praktyki tworzenia Six Sigma storyboard  

Umiejętność tworzenia storyboardów jest kluczową umiejętnością dla Six Sigma Green Belt-ów i Black Beltów. Warto zatem przyjrzeć się siedmiu kluczowym praktykom, które stworzyłem i stosuje z powodzeniem od wielu lat. 

  1. Twórz storyboard wykorzystując oprogramowanie do tworzenia prezentacji multimedialnych. Dzięki temu będziesz mógł łatwo je aktualizować i udostępniać. 
  1. Ramy dla storybord stanowią poszczególne etapy cyklu DMAIC (chyba, że stosujesz DFSS), przestrzegaj zasad ich przeprowadzenia. 
  1. Na początku storyboard przedstaw kontekst problemu, tło, zespół, cele i korzyści biznesowe – czyli to co najważniejsze dla większości interesariuszy. 
  1. Koncentruj się na najważniejszych rzeczach – opisach, analizach, wykresach oraz danych w ramach poszczególnych faz DMAIC. Kilkanaście slajdów prezentacji w tym przypadku jest zupełnie wystarczające  – wiem, że to trudne zmieścić się w tak okrojonej formie, ale warto staranie dobrać treści, aby nie przytłoczyć „czytelnika”.  Zawsze możesz w zanadrzu mieć twarde dane na potwierdzenie prezentowanych treści – ja w tym celu prowadzę skrupulatnie opisany arkusz kalkulacyjny.  
  1. Twórz i utrzymuj aktualny storyboard w trakcie realizacji projektu Six Sigma, umożliwi Ci to lepsze przygotowanie i zaprezentowanie efektów prac podczas pracy z zespołem oraz podczas przeglądów projektu ze sponsorami i championami  tzw. tollgate review. 
  1. Eksponuj bieżący storyboard dla członków zespołu i głównych interesariuszy podczas realizacji projektu np. umieść go na firmowym sharepoincie, a na zakończenie zarchiwizuj jego ostateczną wersję i publikuj w ramach baz wiedzy (know-how) Twojej organizacji. 
  1. Na zakończenie storyboard, odnieś się do uzyskanych rezultatów w stosunku do zakładanych celów, prezentując rzeczywiste i potwierdzone rezultaty projektu wraz z efektami biznesowymi zarówno tymi twardymi jak i miękkimi. 

Twórz skuteczne Six Sigma storyboard 

Storyboard Six Sigma powinien być łatwy do interpretacji i zrozumiały nie tylko dla zespołu projektowego, ale także dla kierownictwa i interesariuszy zarządzających projektem. Utrzymywany i regularnie aktualizowany w trakcie całego trwania projektu przez zespół projektowy storybord, gwarantuje lepszy przepływ informacji i zrozumienie idei projektu Six Sigma.  

Dobry storyboard przedstawia również wnioski, które zostały wyciągnięte podczas realizacji projektu, Six Sigma, aby inni mogli uczyć się na błędach i powielać sukcesy.  

Nie zamykaj swojego storyborad-u w lokalnym katalogu danych, umożliw jego najszerszą ekspozycję. Niech będzie widoczny dla wszystkich interesariuszy przez cały czas. W okrojonej wersji możesz go eksponować na lokalnych tablicach, czy też gablotach, aby także pracownicy liniowi wiedzieli jakie inicjatywy są prowadzone w organizacji. Być może „zarazisz” ich ideą ciągłego doskonalenia i zainteresujesz udziałem w kolejnych projektach.  

Stosowanie storyboard Six Sigma – aby opowiedzieć historię projektu – jest po prostu skuteczne i efektywne. Należy pamiętać, że głównymi celem storyboardu jest opowiedzenie historii innym osobom spoza zespołu, a co ważniejsze, zobrazowanie innym tego, co dzieje się wewnątrz projektu w trakcie jego realizacji.  

5 2 votes
Oceń ten artykuł!
Kategorie: Six Sigma

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
11 miesięcy temu
Oceń ten artykuł! :
     

Nie jestem pewien, czy tworzenie storyboardu jest zawsze konieczne w przypadku projektów Six Sigma, ale przyznam, że artykuł prezentuje wiele dobrych praktyk i sugeruje, że takie narzędzie jest bardzo pomocne dla przedstawienia projektu. Spróbuję wykorzystać te wskazówki w swojej pracy

trackback

[…] regularnych przeglądów faz Tollgate review oraz bieżące dokumentowanie tego procesy poprzez Six Sigma Storyboard zapewnia płynne przechodzenie poprzez kolejne fazy projektu Six Sigma aż do szczęśliwego […]

Maja
Maja
1 rok temu
Oceń ten artykuł! :
     

Wow! Świetny artykuł. Dzięki za podzielnie się cennymi informacjami 🙂

4
0
Would love your thoughts, please comment.x