San Gen Shugi

Filozofia San Gen Shugi powstała w Japonii w przedsiębiorstwie Toyota. Przyczynia się ona do lepszej analizy i rozwiązań problemów jakościowych poprzez opis sposobu postępowania. San Gen Shugi oznacza dokładnie filozofię trzech rzeczywistości: San (trzy), Gen (rzeczywistość) oraz Shugi (ideologia/filozofia). Zwraca ona uwagę na to, że prowadzenie analizy z dala od miejsca niezgodności czy problemu jest nieefektywne, za to porównywanie dobrego i złego produktu czy też zrealizowanej usługi może dać pozytywne skutki. Dodatkowo podkreśla, że należy używać rzeczywistych danych, ponieważ osoby odpowiedzialne za planowanie i produkcję czy też realizację usługi mogą nie być świadomi, że wykryta niezgodność jest problemem. Filozofia San Gen Shugi opiera się na metodzie trzech rzeczywistości ,,Gen-ba’’, ,,Gen-butsu’’ oraz ,,Gen-jitsu’’, na której chcę się skupić.

San Gen Shugi – metoda trzech rzeczywistości

,,Genba”

Pierwszym elementem metody trzech rzeczywistości jest pojęcie ,,Genba’’, które oznacza w dużym skrócie miejsce zdarzenia i często utożsamiane jest z halą produkcyjną. W mojej opinii należy rozumieć to pojęcie znacznie szerzej, ponieważ nie dotyczy ono tylko branży produkcyjnej i procesów produkcyjnych ale również szeroko pojęte branże usługowe i procesy biznesowe. Dokładniej tłumacząc Genba oznacza miejsce, w którym wykonuję się rzeczywistą pracę czyli np. hala produkcyjna, stanowisko robocze, open space czy też biurko. Interpretuje się je na dwa sposoby: jako miejsce, w którym wykonuje się najistotniejsze dla przedsiębiorstwa czynności oraz jako obszar najważniejszy dla zakładu w znaczeniu zarządzania. W wielu firmach nie dostrzega się ważności Genby w zarządzaniu, a stanowi ona istotny aspekt w funkcjonowaniu firmy, gdyż przyczynia się do redukcji marnotrawstwa. Pojęcie marnotrawstwa (muda) oznacza czynności, które są zbędne oraz nie przynoszą żadnych korzyści i takie czynności należy odnaleźć oraz usunąć.

,,Genbutsu”

,,Genbutsu’’ czyli rzeczywiste przedmioty, narzędzia i urządzenia. Jest to kolejny bardzo ważny element filozofii San Gen Shugi ponieważ pozwala nam na zrozumienie całego procesu i celu wytwarzania produktu, czy też realizacji usługi. Należy sprawdzać daną usługę na każdym etapie produkcji, aby dostrzec, w którym momencie występuję wartość dodana, a w którym marnotrawstwo. Takie działania pozwolą firmie wyeliminować zjawisko wyżej opisanego marnotrawstwa. W skład Genbutsu wchodzi produkt, ale również maszyny i inne przedmioty używane na stanowisku pracy. Głównymi elementami metody trzech rzeczywistości są właśnie Genbutsu i Genba, które razem tworzą Genchi Genbutsu oznaczającą ,,idź i zobacz’’. Innymi słowy nawiązują do tego aby iść do miejsca zdarzenia i zobaczyć wytwarzane produkty, co pozwoli na lepsze zrozumienie całego procesu. Ogólnie mówiąc te elementy filozofii San Gen Shugi mówią o tym, aby kierownictwo przedsiębiorstw oprócz siedzenia w biurze zaczęło aktywnie uczestniczyć w procesach oraz rozwiązywało problemy w miejscu ich występowania.

,,Genjitsu”

Ostatnim elementem metody trzech rzeczywistości z filozofii San Gen Shugi jest pojęcie Genjitsu rozumiane jako fakty, rzeczywiste dane bądź po prostu rzeczywistość. Stosując ten element należy oddzielić opinię od faktów, te ostatnie powinny być obiektywne i opierać się na wiarygodnych danych.

Zniweluj marnotrawstwo

Ogólnie rzecz ujmując, aby rozwiązać dany problem i zniwelować marnotrawstwo z wykorzystaniem San Gen Shugi najpierw udajemy się do miejsca zdarzenia czyli Genba, następnie analizujemy dokładnie cały proces czyli Genbustsu i skupiamy się na faktach z tym związanymi czyli Genjitsu.

5 2 votes
Oceń ten artykuł!

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
1 rok temu
Oceń ten artykuł! :
     

Filozofia San Gen Shugi nie była dla mnie kompletnie znana i nie ukrywam, że bardzo mnie ten temat zaciekawił. Pierwszy raz spotkałam się z pojęciami Genba, Genbutsu i Genjitsu, których znaczenie powinno być w mojej opini znane przez każdą osobę dla której tematyka Six Sigma jest interesująca.

Adrian
Adrian
2 lat temu

SGS to podstawa efektywnego zarządzania jakością (m.in rozwiązywaniu problemów), wymaga wysiłku od ludzi aby pójść, zobaczyć i zgromadzić dane w celu analizy i podjęcia właściwych działań. Z natury ludzkiej większości ludziom nie chce się ruszyć i zastosować SGS bo uważają ze z za biurka są w stanie rozwiązać problemy łatwiej i szybciej.

Last edited 2 lat temu by Adrian
Grzesiek
Grzesiek
3 lat temu
Oceń ten artykuł! :
     

Treści znane, jednak nie miałem pojęcia, że wiąże się to z taką głęboką i nieoczywista filozofią! Czym ta Toyota jeszcze zaskoczy :p

Asia
Asia
3 lat temu

Świetny wpis! Warty uwagi 🙂

4
0
Would love your thoughts, please comment.x